Kolo – dopravní prostředek

Vzdálený horizont je najednou na dosah na rychlých kolech bicyklu. Kolo se poprvé stalo populární v 19. století, století, kdy začal závod v rychlosti, bouřlivé éře nových netušených rozrůstajících se možností. Funguje bez motoru, nechutných splodin nebo otravného hluku, kolo je považováno za nejšikovnější vynález, co se týče lidského pohonu, obzvláště po téměř dvou stoletích experimentálního vývoje. Stejně jako letadlo si kolo rychle nalezlo stálé místo v lidové představivosti a v krajině snů. Kolo symbolicky evokuje prostředek psychické energie a pokroku (kolo se nepohybuje dozadu, necouvá), který je spíše osobní než kolektivní a je pod velením individuálního já (ega). Výjimka je staromódní kolo pro dva které naznačuje pohyb milostného vztahu poháněného synchronizovaným Erótem páru. Pro někoho je rytmické šlapání nahoru a dolů symbolem sexuálních energií, které otáčí koly života.

Kolo vždycky naznačovalo nezávislost a svobodu v řízení každodeního kurzu člověka a postraní stezky občasných dobrodružství. Susan B. Anthony – když uvažuje o roli kola při odstranění honzíku (vycpávka na zadek pod sukni) a korzetu vyslovuje názor, že „kolo toho udělalo více pro emancipaci ženy než cokoliv jiného na světě.“

V dnešní době, kdy je kolo spojováno také s profesionálním závoděním a extrémními sporty, je bicykl jako intimně osobní sada kol emblémem pro rychlost, troufalé výzvy a překročování (transcendence) známých hranic schopností jednotlivce. Jsme tak zvyklí na zázraky kola, že je potřeba výjmečnou ukázku akrobatické finesy na jednokole, abychom si připomněli, že jízda na kole je především akt rovnováhy. Bez pohybu a rovnováhy mezi myslí a tělem se cyklista nepohybuje elegantně vpřed, ale nepříjemně se zřítí k zemi. Potěšení, které je vidět na tváři batolete, když udělá první krůčky se znovu opakuje při učení se jízdě na kole: Původně nepřirozený pocit, když človíček nalezne rovnováhu na jedné noze se znovu probudí když cyklista vyráží na roztřesenou panenskou cestu a komicky smýká neznámým objektem – řídítky ze strany na stranu před tím, než se konečně odvalí s elegantní lehkostí pro kterou bylo geniální kolo navrženo ve smělém věku vynálezů.

přeloženo z: The Book of Symbols – Reflections on archetypal images